Hakkımızda

Yaklaşık 30 yıl özel şirketlerde profesyonel olarak askeri tesis, fabrika ve ofis binaları tasarlayıp işim gereği Afganistan,Libya,Türkmenistan gibi ilginç ve zor ülkelere gidip gelerek heyecanlı bir iş hayatı yaşadıktan sonra emekli oldum. Her ne kadar tasarladıklarımın kullanımı ile ilgili doğrudan sorumluluğum olmasa da işlevleri sebebiyle kendimi doğaya karşı borçlu hissediyorum. Ahir ömrümde bu borcumu mümkün olduğunca kapatmak arzusuyla geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak mekanlar ve objeler tasarlayacağım Evvel Zamandan Mimarlık adında bir ofis kurdum. Önceleri kullanabileceğim emtia ve ham maddeyi bulmanın çok da kolay olmayacağını düşünüyordum. Ancak henüz işe girişir girişmez, yakın çevremde dahi benim değerlendirmeye yetişemeyeceğim kadar yeniden kullanıma sokulabilecek malzeme ve hem bunları kullanarak bir şeyler üretmeye hem de ürünleri kullanmaya hevesli çok sayıda insan olduğunu gördüm. Ancak amatör olarak yeniden kazanılmış malzemeyle üretim yapanlar, doğru malzemeye, malzemeyi bulup üretenler,  müşteriye, bu ürünleri satın almak  isteyenler ise tedarikçiye ulaşmakta zorlanıyordu.

Bu durum bende, tarafların buluşmasına aracılık etmek üzere bir platform oluşturma fikrini doğurdu. İşin doğası gereği, teşekkül etmiş fiyatların olmadığı bu alanda, hem alıcı hem satıcı için en rekabetçi ortamın yaratılabilmesinin açık artırma sistemiyle mümkün olabileceğini varsayarak "Evvel Zamandan Mezat" ismiyle bir firma daha kurdum.

Geri dönüştürülmeye, yeniden kullanıma uygun malzeme ya da objeye sahip olup da kullanmayı düşünmeyenleri ya da bu tip malzeme ve kendi el emeği ile ihtiyacının üzerinde üretim yapıp da bunları değerlendirmek isteyenleri mezatlarımız aracılığıyla ürünlerini sunmaya bekliyorum. Elbette diğer herkesin de pey vermek suretiyle mezatlara katılıp, uygun fiyata, orijinal ürünlere sahip olabilmesini isterim. Umarım evvelzamandan.com yeniden kazanılmış, vintage, el yapımı ürünlere ilgi duyan kişilerin buluştuğu bir platform olur.

Son olarak, mezatlarda aradığını bulamayan ya da daha geniş çaplı projeleri, fikirleri olanları da birlikte tasarlayıp, üretmek üzere İzmir Bostanlı' daki mimarlık ofisime bekliyorum. Uzakta olup gelemeyecek olanlar da üzülmesin, bahçemizde bir şeyler içmek imkanına ulaşamayacaklar ama onlarla da sanal ortamda buluşuruz. Görüşmek üzere......

Devrim Çakaloz